Terveys ja hyvinvointi

Loquatin (Lokat) hämmästyttävät edut

Loquatin (Lokat) hämmästyttävät edut

Loquat hedelmä on eksoottinen makea hedelmä täynnä terveitä ja elintärkeitä ravintoaineita, kuten vitamiineja, kivennäisaineita, antioksidantteja, flavonoideja ja muita. Haluatko tietää, mitä niin erikoista tätä hedelmää ja mitkä ovat loquat hyötyä terveydelle, sitten lukea!

Mikä on Loquat?

Loquat, kutsutaan myös Kiinan Luumu on hedelmä, joka kasvaa suuri pensas ja on kotoisin Kiinasta. Tieteellinen nimi tämä hedelmä on Eriobotrya japonica ja kuuluu Ruusufinni perheeseen. Loquats liittyvät omenamaisten perhe, johon kuuluu omenat, päärynät ja luumut. Loquat on yksi ensimmäisistä hedelmistä on viljelty Aasiassa ja kutsutaan usein Kiinan mytologian. On kaksi lajia loquat, Euroopan ja Japanin ja Japani on enemmän ylistämä kuin Euroopan. Vähintään 14 lajikkeiden loquat viljellään Intiassa ja kaikki vaihtelevat laadultaan, koko, muoto, happamuus ja makeus. Alueet, jotka viljelevät loquat ovat Uttar Pradesh, Delhi, ja Punjab, Himachal Pradesh, Maharashtran ja muutama kukkula asemat Etelä-Intiassa.

Se on pyöreä tai päärynän muotoinen hedelmiä keltainen ohut ja kova iho. Massa on väriltään valkoinen ja on ruskea siemenet erikokoisia. Se maistuu samanlainen aprikoosit, kirsikat ja muut makeat hedelmät. Se on pääasiassa syödään raakana ja prosessoidaan myös valmistaa hilloja, hyytelöitä ja mehua. Voit loquat lehdet valmistautua teetä rentoutumiseen vaikutuksia.

load...

Loquat ravitsemus tosiasiat:

Loquat hedelmät edut ovat korkeat, koska ne ovat erinomainen lähde A-vitamiini, B ja C. Se sisältää lähes kaikki B-vitamiineja, kuten tiamiini, riboflaviini, niasiini, pyridoksiini, folaattien ja foolihappo. Se sisältää mineraaleja, kuten kalsiumia, mangaania, kaliumia, fosforia, sinkkiä, kuparia, seleeniä ja hiilihydraatteja. Se sisältää myös tyydyttymättömiä rasvoja, kuten omega-3 rasvahappoja ja omega-6-rasvahapot. Hedelmä on myös alhainen kolesteroli ja kaloreita, koska se ei sisällä juuri ollenkaan lipidejä tai proteiineja. Etsi ravintoarvo loquats taulukossa alla.

Loquat ravintotietoja USDA Health Kaavio:

Ravintoaine Yksikkö Arvo 100g kohden 1. Kuppi, kuutio 149g 1 iso 20g 1 väliaine 16g 1 pieni 13,6 g
Lähellä
Vettä G 86.73129.2317.3513.8811.80
Energia Kcal 4770986
Proteiini G 0.430.640.090.070.06
Kokonaisliuos (rasva) G 0.200.300.040.030.03
Hiilihydraatti, ero G 12.1418.092.431.941.65
Kuitu, koko ruokavalio G 1.72.50.30.30.2
Mineraalit
Kalsium, n Mg 1624332
Rauta, fe Mg 0.280.420.060.040.04
Magnesium, mg Mg 1319322
Fosfori, s Mg 2740544
Kalium, k Mg 266396534336
Natrium, na Mg 11000
Sinkki, zn Mg 0.050.070.010.010.01
Vitamiineja
C-vitamiini, askorbiinihappo yhteensä Mg 1.01.50.20.20.1
Tiamiini Mg 0.0190.0280.0040.0030.003
Riboflaviini Mg 0.0240.0360.0050.0040.003
Niasiini Mg 0.1800.2680.0360.0290.024
B-6-vitamiini Mg 0.1000.1490.0200.0160.014
Folaatti, dfe 1421322
B-12-vitamiini 0.000.000.000.000.00
A-vitamiini, rae 76113151210
A-vitamiini, iu U 15282277306244208
Lipidejä
Rasvahapot, yhteensä tyydyttyneet G 0.0400.0600.0080.0060.005
Rasvahapot, yhteensä monityydyttymättömiä G 0.0080.0120.0020.0010.001
Rasvahapot, monityydyttymättömät kokonaisuudessaan G 0.0910.1360.0180.0150.012
Mg 00000

Loquat myönteinen vaikutus terveyteen:

Paitsi että ne maistu ja virkistävä, loquat on siunattu monia ravitsevia ja terveysvaikutuksia liikaa. Loquat hyödyt ovat seuraavat:

load...

1. Hyödyllistä syöpähoitojen:

Useat tutkimukset ovat paljastaneet, että loquat uutteet ovat hyödyllisiä syövän hoitomuotoja, koska sen sytokiinin immuunimodulaatioaktiivisuuksia ominaisuuksia. Laetrile in loquat on tunnettu syövän vastainen aine. Pektiiniä loquat säilyttää kosteuden paksusuolessa ja toimii siten bulkkilaksatiivia. Tällä tavoin se suojaa paksusuolen limakalvoa vähentämällä valotusaika myrkyllisille aineille sekä sitova syöpä aiheuttavia kemikaaleja paksusuolessa.

2. Erinomainen vitamiini Lähde:

Loquat on erinomainen lähde vitamiini A. Vitamiini pysyy koskemattomana limakalvojen ihon. Kulutus vitamiini runsaasti elintarvikkeita estää keuhkosyöpä ja kuilujen syöpä. A-vitamiini on erittäin tärkeää myös visuaalisen ja hammasterveyttä henkilö.

3. Valvonta Syke & Verenpaine:

Kalium loquat on tärkeä osa solu- ja kehon nesteissä ja auttaa hallitsemaan sydämen syke ja verenpaine.

4. Vähentää veren kolesterolitasoa:

Yksi parhaista loquat hyötyjä. Pektiiniä myös alentaa veren kolesterolitasoja vähentämällä uudelleen absorptio paksusuolessa sitomaan sappihappoja jolloin sen erittymistä kehosta.

5. Hyvä lähde välttämättömiä mineraaleja:

Loquat on hyvä lähde kivennäisaineita, kuten rautaa, kuparia, kalsiumia, mangaania jne. Mangaani käytetään kehon toisena tekijä antioksidantti entsyymi. Kuparia tarvitaan tuotannon punasoluja, jossa rauta on tarpeen solujen hapettumista ja asianmukainen verenkiertoa kehossa.

6. Taistelee muistihäiriöt, neurologiset ja Oksidatiivinen stressi:

Loquat otteita torjua muistin heikkeneminen sekä neurologisia ja oksidatiivisen stressin.

7. Tulehduskipulääkkeet ja kipua lievittäviä ominaisuuksia:

Loquat lehdet sisältävät merkittäviä anti-inflammatorisia ja kipua lievittävä ominaisuuksia ja on arvokas aine syövän hoidossa. Loquats lähtee uute suojaa myös kehon solujen ikäänty- mistä vastaan. Lisäksi Loquat lehdet uskotaan myös olla lievä rajoittava vaikutus HIV. Lehtiä sisältää 2-alfa-hydoxyursolic happo, joka sisältää myös anti-HIV-vaikutus.

8. Lievä rauhoittaa Laatu:

Loquats on lievä rauhoittaa laatua ja voidaan jalostaa rauhoittava yskänlääkettä tai pastan lievittää pahoinvointia. Tämä tahna parantaa hengityselimiin poistamalla limaa ja helpottaa yskä. Loquat lehtiä näkyy lyhentämään toipumisaikaa hengityselinten sairaus.

9. Vähennä Epäsäännölliset nälkää:

Loquats on runsaasti kuitua ja ovat terveitä vaihtoehto niille, jotka haluavat laihtua. Foods runsaasti kuitua pitää vatsa täynnä pidempään ja vähentää epäsäännöllistä nälkää.

10. Aids Ruoansulatus:

Loquat aids ruoansulatusta ja tarjoaa helpotusta niille, jotka kärsivät ruoansulatuskanavan ongelmia.

11. Estää Diabetes & hyperlipidemiaan:

Loquats ovat toimiva ruokaa diabeteksen ehkäisyyn ja hyperlipidemiaan. Loquats vapauttaa joukko luonnon kehon kemikaaleja tunnetaan polysakkaridien, jotka auttavat vähentämään diabeteksen lisäämällä insuliinin tuotantoa. Sen ote tukevat myös haima täydentämällä insuliinin tuotantoa.

Niin, nämä olivat uskomattomia loquat etuja, miksi odottaa tehkäämme siitä ihanteellisen kulutukseen ylläpitämiseksi terveyden optimaalinen.

load...